Serwis zaworów antyskażeniowych
W tym dziale można zapoznać się z naszą ofertą przeglądów oraz serwisu zaworów antyskażeniowych, które przeprowadzamy w obrębie komponentów takich popularnych marek jak m.in. Socla, Jafar, Honeywell czy Kemper. Na początek jednak warto przytoczyć kilka słów o samych zaworach, odpowiadających za nasze bezpieczeństwo na co dzień, mimo że niejednokrotnie możemy nie zdawać sobie sprawy z ich pracy.
Czym są i jak działają zawory antyskażeniowe?
Zawory antyskażeniowe są stosowane jako tzw. izolatory przepływu zwrotnego i umieszczane na przyłączu wody pitnej każdej posesji. Niezależnie od tego, czy będzie to dom jednorodzinny, biurowiec, czy hala magazynowa — wszędzie tam, gdzie pobierana jest woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, znajdują się komponenty tego rodzaju.
Zawór antyskażeniowy zapobiega zanieczyszczeniom sieci wodociągowych w wyniku przepływu zwrotnego wody z posesji do sieci dostarczającej wodę pitną. Zjawisko to może nastąpić na przykład w przypadku nagłego spadku ciśnienia w sieci, choćby w wyniku niespodziewanej awarii i związanej z nią przerwy w dostawie wody. Wówczas zawór zamyka się, uniemożliwiając cofnięcie się zanieczyszczeń, chroniąc przed skażeniem, a tym samym dbając o bezpieczeństwo ludzi.
Przegląd zaworów antyskażeniowych w naszej firmie
Rola zaworów antyskażeniowych w zakresie bezpiecznej dystrybucji wody pitnej jest więc nie do przecenienia. Jak każde urządzenie mechaniczne w czasie wieloletniej pracy podlegają one jednak naturalnemu zużyciu. Co ważniejsze, według przepisów obowiązujących na terenie RP każdy zawór antyskażeniowy musi być testowany i serwisowany przynajmniej raz w roku. Właśnie dlatego w naszej firmie świadczymy usługi wykonywania ich specjalistycznych przeglądów, a także serwisu w razie konieczności dokonania niezbędnych prac. Oferta obejmuje serwisowanie zaworów antyskażeniowych jednokomorowych oraz dwukomorowych wraz z ich legalizacją, a więc dopuszczeniem do użytku zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
W przypadku, gdy okaże się, że zawór antyskażeniowy wymaga wymiany, w ramach serwisu jesteśmy również w stanie zaproponować nowy, idealnie dopasowany do danej instalacji. Ponadto przy mniej zaawansowanych naprawach wykorzystujemy sprawdzone części zamienne, którymi dysponujemy w ofercie. W ten sposób odpowiadamy na zróżnicowane oczekiwania Klientów w zakresie przeglądów oraz serwisowania zaworów antyskażeniowych Jafar, Socla, Resideo i innych.
Jeżeli interesują Państwa akty prawne normalizujące kwestie serwisu i legalizacji, prosimy przejść do działu „Podstawy prawne” w zakładce na dole.

Oferta serwisu obejmuje zawory EA (jednokomorowe) i BA (dwukomorowe) firm Socla i Jafar,Honeywell, Resideo, Uni-Eco, Kemper.
Poniżej lista typów zaworów które serwisujemy:
- Socla BA4760
- Socla BA2760
- Socla BABM
- Socla EA453
- Jafar BA1350
- Jafar EA1300
- Honeywell BA300
- Honeywell BA298
- Honeywel BA295
- Uni Eco BA
W ramach serwisu oferujemy:
- Serwis pogwarancyjny zaworów antyskażeniowych
- Przeglądy okresowe zaworów antyskażeniowych
- Legalizację zaworów antyskażeniowych
- Sprzedaż części zamiennych
- Sprzedaż zaworów antyskażeniowych
- Dobór zaworów antyskażeniowych
- Doradztwo w zakresie doboru i montażu
Legalizacja zaworu antyskażeniowego – FAQ
Dlaczego u nas?
Posiadamy certyfikaty dwóch najpopularniejszych producentów zaworów w Polsce, w ramach legalizacji przeprowadzamy bezpłatny przegląd (czyszczenie i konserwacja) Po każdej wykonanej czynności serwisowej zawór
zostaje objęty roczną gwarancją (do terminu kolejnego przeglądu) Działamy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dostosujemy się do każdej pory dogodnej dla klienta.
Czym jest legalizacja?
Legalizacja jest przeprowadzonym przez certyfikowany serwis testem działania zaworu. W czasie legalizacji serwisant sprawdza urządzeniem manometrycznym poprawność pracy zaworu, ewentualnie dokonuje niezbędnych napraw i dopuszcza zawór do użycia.
Które zawory należy legalizować?
Legalizujemy zawory antyskażeniowe na przyłączu wody pitnej, niezależnie od typu i producenta.
Jak często należy legalizować zawór?
Przepisy prawa budowlanego jak i zalecenia producenta mówią, że należy legalizować zawór nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.
Kto jest odpowiedzialny za legalizację zaworu?
Przepisy prawa budowlanego mówią o „odpowiedzialności administratora budynku” w praktyce jeżeli jest to np. dom jednorodzinny administratorem jest właściciel, jeżeli jest inaczej, może być to administracja domu wielorodzinnego, zarządca lub zewnętrzna firma.
Co grozi za brak legalizacji?
Teoretycznie nic. Jednak w przypadku kontroli lub co gorsza skażenia wodociągu z powodu nieprawidłowej pracy zaworu przy braku legalizacji, odpowiednie służby mogą zamknąć ujęcie wody do odwołania, a nawet zażądać zwrotu kosztów odkażania wodociągu.
Kto może legalizować zawory?
Zawsze będzie to odpowiednio przeszkolony serwis posiadający certyfikat producentów zaworów, a także odpowiednie urządzenia manometryczne certyfikowane do kontroli.
Jak sprawdzić czy zawór jest legalizowany?
Odpowiedź na to pytanie da na pewno odpowiedni protokół który powinien znajdować się w dokumentacji eksploatacyjnej budynku, a także odpowiednie oznaczenia zaworu – cechy legalizacyjne, plomby, itp.
Czy legalizacja zaworu jest droga?
Typowy koszt legalizacji to kilkaset zł netto, może on być większy lub mniejszy w zależności od ilości zaworów, dojazdu i innych czynników. Pamiętajmy jednak, że koszty braku legalizacji są o wiele większe.
Do pobrania
Sprawdź naszą ofertę